Příběh jedné krabice

Bylo nebylo, za devatero horami kdesi na planetě Zemi žil lvíček Tuláček a o pár tisíc kilometrů dále i děvčátko Haneka. Náhoda, anebo snad osud, zkřížila jejich cesty a tito dva tak rozliční tvorové se staly nerozlučnými přáteli. Společně se vydávají objevovat svět, kde hledají své ztracené rodiče. Začínají v České republice a míří dále do tajemné Evropy. A vy je díky hračkám a pohádkám v Krabici Vědomostí I Zábavy můžete doprovodit.

Cesta Evropou je napínavá, plná překážek, avšak o zábavu taky není nouze. Nikdo, ba ani samotní hrdinové, ale zatím netuší, kde je jí konec. Objeví nový svět? Najdou své rodiče?

Jak vznikla dnešní podoba Krabice

Ovšem ten skutečný Příběh Krabice Vědomostí I Zábavy se začal psát ještě dříve, než lvíček Tuláček potkal Haneku a společně vyrazili na hravou cestu do neznáma. Její autoři do Krabice otiskli svou

  • lásku k dobrodružným příběhům,
  • kladný vztah k cestování,
  • ale rovněž i jejich touhu předat zvídavým dětem něco, co je zabaví a něčemu přiučí. 

Stejně jako putování malých hrdinů i cesta KVIZu do jeho dnešní podoby byla trnitá a postupně se vyvíjela. Jedno ale zůstávalo neměnné: POHÁDKOVÉ PŘÍBĚHY malých hrdinů. Děti i dospělí milují napětí v podobě dobrodružných knih či filmů a my tyto příběhy zase rádi píšeme. Tak proč to nespojit?!

Začalo to kreativními návody

Každá pohádka měla končit kreativní výzvou a placeným návodem na dětské tvoření. Jednou by se vařil sirup pro nemocného lvíčka, jindy šila peřinka pro Haneku, aby v severních zemích neumrzla. Jenže ouha, samotní zakladatelé projektu jsou na rukodělné aktivity tak trochu nešikovní a hlavně, podobných návodů najdete na internetu v řádech tisíců. Byl by projekt pak originálním? Asi stěží, a tak příběh jedné krabice…

 

Pokračoval 100 mapami

Už s první verzí projektu padl nápad zhotovit papírovou mapu, kde by si děti špendlíkem značily, kam lvíček s Hanekou doputovali a kde plnili kreativní výzvy. Každá mapa by navíc mohla být jinačí: politická, geografická, s obrázky evropských zvířat nebo s významnými stavbami či…

Zadržte! 100 různých map? Kam by je děti dávaly? Lepily na zeď jako plakáty svých oblíbených hrdinů? Ne, papírová mapa není ani praktická. Hnedka se zničí. Co ji raději natisknout na magnetickou fólii?! Ta se neničí, snadno se přenáší, lze ji očistit a skvěle drží na myčce, ledničce, magnetické nástěnce… A musí těch map být 100? Kdepak, vše…

 

Skončilo mapou 100x jinak

Nakonec vzniká jedna magnetická mapa Evropy a její různé varianty jsou nahrazeny sadami magnetů různých témat (fauna, flóra, stavby, TOP). Mapa + magnety = MAPA 100x JINAK.

Co znamená to 100x jinak? Každý den si mohou děti díky velkému množství magnetek postavit zcela jinou Evropu. Tvoří si tak vlastní Tuláčkův svět. Skvěle se zabaví, něčemu přiučí a ještě rozvíjejí vlastní kreativitu. Vize zakladatelů jsou naplněny.

Jak šel grafický vývoj mapy (od nejstarší po aktuální):

Menu